Fototapety do salonu – wybierz swoją wymarzoną fototapetę!

0
749
Fototapety do salonu

Fototapety do salonu przeżywają ostatnio swoją drugą młodość w aranżacji wnętrz. Każdy, kto urządzał mieszkanie, wie, jak trudno ożywić ściany. Dlaczego fototapety to idealne rozwiązanie? Jaką fototapetę wybrać?

Wybór fototapety do salonu wcale nie jest łatwym zadaniem – to wszystko dlatego, że składa się na niego bardzo wiele czynników. Nim ustalimy jakiego wzoru i rozmiaru fototapety poszukujemy, warto najpierw dowiedzieć się, z jakich materiałów zazwyczaj wykonuje się fototapety do salonu.

Fototapeta w salonie

Jeśli planujesz zakup fototapetyhttps://tappy.pl/oferta/fototapety/ – koniecznie skorzystaj z usług sklepu specjalizującego się w produkcji takich ściennych dekoracji. Sklep Tappy.pl to z pewnością czołowy producent fototapet najlepszej jakości. W ofercie sklepu znajdziesz także fotoplakaty, obrazy na płótnie, fotorolety oraz inne ścienne dekoracje.

Fototapety do salonu – najpopularniejsze typy

Fototapeta lateksowa – fotografię wykonuje się na papierze z dodatkiem lateksu. Dzięki takiemu połączeniu uzyskujemy nie tylko lepszą jakość wydruku i ładniejsze kolory, ale i grubszy, solidniejszy materiał. Z pomocą lateksowej fototapety do salonu możemy skutecznie zamaskować drobne nierówności i niedoskonałości ściany. Kolejną zaletą tego typu fototapety jest fakt, że można ją czyścić – zabrudzenia delikatnie usuwa się wilgotną ścierką.

Fototapeta papierowa – jest to najtańszy dostępny na rynku typ. Stosunek ceny jest adekwatny do jakości – fototapety te są drukowane na dosyć cienkim papierze, a w efekcie czego mniej trwałe. Są też szczególnie podatne na warunki zewnętrzne – jeśli powiesimy je w mocno nasłonecznionym lub zawilgoconym pomieszczeniu, można spodziewać się zmian koloru i odkształceń. Pomimo, iż fototapety papierowe nie są zbyt odporne, z powodzeniem można nakleić je w salonie – na gładkiej, odpowiednio przygotowanej ścianie – to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie chcą przeznaczyć zbyt dużej kwoty na fototapetę.

Typ canvas – fototapety są drukowane na papierze, którego struktura przypomina nieco papier czerpany lub płótno. Tak zadrukowane „płótno” prezentuje się bardzo ekskluzywnie i jest odporne na czyszczenie – idealnie w tym celu sprawdza się woda i zwykłe mydło.

Fototapeta foliowa – fototapety tego rodzaju nadrukowywane są na folię przylepną. Takie rozwiązanie nie ogranicza docelowej powierzchni pod fototapetę jedynie do ścian – folię można przykleić na powierzchnie drewniane – na przykład meble, czy drzwi; oraz szklane – choćby na okno. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia, na którą naklejamy fototapetę foliową, musi być idealnie gładka, w przeciwnym razie pod powierzchnią zbiorą się bąbelki powietrza.

Fototapeta winylowa– ten typ jest już z nieco wyższej półki niż pozostałe. Zwolennicy wyróżniają zalety, takie jak bardzo gruba powierzchnia fototapety umożliwiająca zakrycie wszelkich niedoskonałości ściany, wysoka jakość wydruku, odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na czynniki zewnętrzne.

Rodzaje fototapet – dużo od tego zależy!

W zależności od modelu można wybierać różne powierzchnie od aksamitnie gładkiej, po chropowatą, przypominającą swoją fakturą piasek. Kolejną zaletą jest paroprzepuszczalność – fototapety do salonu powinny być oddychające, by uniknąć zbierania się wilgoci na powierzchni ściany. Należy jednak liczyć się z tym, że jakość fototapet winylowych ciągnie za sobą wyższe koszty zakupu – dodatkowo można wybierać spośród dwóch opcji, fototapet winylowych: flizelinowych i papierowych.

Fototapeta

Fototapety do salonu – czym się kierować przy wyborze?

Wybierając fototapety do salonu oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę na to co nam się podoba i czy efekt wizualny będzie zgodny z naszą estetyką. Dobrą opcją do salonu są motywy zwierzęce i te związane z naturą oraz podróżowaniem, np. fototapeta z konutrową mapą świata. Należy jednak także zastanowić się nad warunkami panującymi w pomieszczeniu, w którym mają one docelowo wisieć po to, by móc przeanalizować inne bardzo istotne kwestie, jak choćby:

Typ – odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb fototapeta powinna być wytrzymała na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Również należy zastanowić się, czy powierzchnia będzie narażone na ewentualne zabrudzenia – warto pamiętać, że nie każdy typ będzie odporny na czyszczenie wodą. 

Cena – cena fototapety do salonu zależna jest od typu, jakości, wytrzymałości, a także montażu. Dlatego należy zdecydować, na jaki finalnie wydatek możemy sobie pozwolić oraz, czy wybieramy opcję z montażem przez profesjonalną firmę – wydatek nie jest duży, przeważnie oscyluje w granicach 30 złotych za metr kwadratowy; czy też we własnym zakresie – należy wtedy doliczyć też koszty kleju do tapet.

Motyw i kolorystyka – wybierając fototapetę do salonu, nie sposób pominąć jej walorów estetycznych. Należy uwzględnić nie tylko nadruk, kolorystykę, ale i fakturę oraz cały wystrój pomieszczenia. Całość powinna spójnie łączyć się ze stylem w jakim urządzone jest pomieszczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here