Kredyt firmowy – zastrzyk finansowy dla przedsiębiorstwa

0
199
Kredyt dla firm

Rozkręcenie własnego biznesu i dalsze inwestycje wiążą się z dużymi wydatkami. Nieocenionym wsparciem może okazać się kredyt firmowy. Czym się różni od zwykłej pożyczki i na jakich zasadach jest udzielany?

Kredyt firmowy to rodzaj wyspecjalizowanej pożyczki bankowej udzielanej wyłącznie na cele biznesowe. Nawet mali przedsiębiorcy, niemający osobowości pranej, mogą zaciągnąć kredyt firmowy w ramach konta osobistego. Istotne jest, aby środki z udzielonej pożyczki były przeznaczone na rozwój działalności gospodarczej. Wszystkie transakcje wymagają stosownego udokumentowania.

Jakie dokumenty należy przygotować, aby uzyskać kredyt?

Podczas udzielania kredytu firmowego banki wymagają przedstawienia zeznań podatkowych przedsiębiorcy oraz dokumentów dotyczących prowadzonej działalności. Może się przydać zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a w przypadku spółek, wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego. Podczas wizyty w banku dobrze mieć ze sobą również zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON.

Badanie potencjału ekonomicznego firmy odbywa się na podstawie przedłożonej dokumentacji dotyczącej przychodów i rozchodów, stanu magazynowego, produkcyjnego. Konieczne może okazać się przedłożenie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami do ZUS, zaliczkami na podatek dochodowy, a także wyciągu z firmowego konta.

Kredyt firmowy

Otrzymanie kredytu firmowego wydaje się nieskomplikowana sprawą, jednak aby mieć pewność, że taki kredyt otrzymamy, warto skorzystać z pomocy fachowców. AF Finance to zespół specjalistów, którzy przeprowadzą Cię przez proces ubiegania się o kredyt, a w konsekwencji pomogą Ci szybko i bez kłopotu otrzymać wymarzony kredyt firmowy oraz wiele innych rodzajów finansowania.

Zdolność kredytowa przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Banki oceniają zdolność kredytową przedsiębiorcy na podstawie przedstawionych powyżej dokumentów. Jest ona uzależniona również od stażu firmy. Większość banków wymaga od kredytobiorcy prowadzenia działalności gospodarczej od co najmniej 12 miesięcy. Niekiedy okres ten podlega skróceniu do 6 miesięcy. Bardzo ciężko jednak uzyskać kredyt na początku przygody z własnym biznesem. Na zdolność kredytową może wpływać również forma opodatkowania. W przypadku ryczałtu, banki przyjmują, że dochodem przedsiębiorstwa jest ok. 20% przychodu.

Kiedy można wziąć kredyt na firmę?

Kredyt na firmę można zaciągnąć z przeznaczeniem na otwarcie własnej działalności. Choć jest to trudne, nie jest niemożliwe. Dłuższy staż przedsiębiorstwa to szersze możliwości kredytowania. Kredyt firmowy może być zaciągnięty również z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności (wypłatę wynagrodzeń, pokrycie kosztów administracyjnych, zobowiązań względem ZUS i US).

Innym rodzajem kredytu firmowego jest pożyczka inwestycyjna z przeznaczeniem na sfinansowanie lub powiększenie majątku trwałego przedsiębiorstwa. Inwestycje w nieruchomości mogą być natomiast sfinansowane z kredytu hipotecznego dla firm.

Kredyt firmowy dla nowych przedsiębiorców

Szczególnym rodzajem kredytu firmowego jest tzw. kredyt na start udzielany od pierwszego dnia prowadzenia własnej działalności. Nie każdy bank jednak posiada taką ofertę. Ubiegając się o kredyt na start konieczne będzie dodatkowo przedstawienie biznesplanu oraz zaświadczenia o możliwości zabezpieczenia udzielonej pożyczki. Może to być np. hipoteka na nieruchomości.

Pierwszy kredyt na firmę

O pożyczkę na firmę na preferencyjnych warunkach mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność od co najmniej 12 miesięcy i wcześniej nie brali kredytu. W zależności od banku oferującego wsparcie finansowe, ułatwieniem może być m. in. niższe oprocentowanie, ograniczenie formalności, wydłużenie okresu kredytowania.

Kredyty dla firm

Czy kredyt na firmę się opłaca?

Kredyt firmowy ułatwia rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej. Jego zaletą jest przede wszystkim to, że część odsetkowa jest traktowana jako koszt uzyskania przychodu. Wszystkie opłaty związane z udzieleniem i obsługą kredytu mogą być odliczone od podatku.

Ile czasu trwa załatwianie formalności?

Załatwienie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem kredytu na firmę zależy od kilku czynników: sytuacji finansowej przedsiębiorcy, rodzaju pożyczki oraz celu na jaki zostanie ona przeznaczona. Proces ten może trwać tylko 5 minut albo przeciągnąć się nawet do kilkunastu dni.

Kredyt firmowy pozwala rozkręcić własny biznes lub zainwestować w niego i wreszcie zacząć zarabiać. Dzięki temu spłata rat nie powinna być dużym obciążeniem. Ważne, aby rozsądnie zagospodarować uzyskane środki. Niestety niewysokie zyski przedsiębiorstwa, krótki staż lub niekorzystna historia kredytowa mogą być przyczyną wydania decyzji odmownej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here