Ból karku i napięciowy ból głowy. Co wywołuje uciążliwe dolegliwości?

0
577
Ból głowy karku

Przewlekły ból karku i napięciowy ból głowy to dolegliwości, które zgłasza coraz więcej osób. Główną przyczyną bolącego karku i nawracającego bólu głowy może być siedzący tryb życia, choć ortopedzi znacznie częściej za występowanie tych dolegliwości winią źle dobraną poduszkę.

Za jedną z przyczyn nawracającego bólu karku i głowy lub obu dolegliwości jednocześnie uważa się siedzący tryb życia oraz pracę w niewygodnej i wymuszonej pozycji. Jednak większość osób cierpi na wymienione dolegliwości tuż po przebudzeniu, czyli w czasie kiedy cały organizm powinien być wypoczęty i zregenerowany. Zdaniem lekarzy ortopedów ból karku i napięciowy ból głowy o poranku to efekt spania na niewygodnej poduszce.

Ból karku główne przyczyny – komu najczęściej dokucza?

Ból karku to dolegliwość, która najczęściej towarzyszy osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Brak ruchu i długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji w ciągu dnia to tylko jedna z przyczyn tych dolegliwości. Grupa zawodowa, która najczęściej cierpi z powodu dolegliwości bólowych w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa to zawodowi kierowcy, spędzający wiele godzin w jednej i niekoniecznie wygodnej pozycji. Ból karku jest również dolegliwością, na którą skarżą się osoby pracujące przy komputerze, oraz fani gier komputerowych, którzy przed monitorem spędzają każdą wolną chwilę. Odcinek szyjny kręgosłupa u wymienionych osób przez większą część dnia znajduje się w nieprawidłowej wymuszonej pozycji. Są to osoby, u których ból karku, występuje w dzień, już po kilku godzinach pracy, ale po dobrze przespanej nocy mija. Ich dolegliwości są związane z charakterem wykonywanej pracy.

Dolegliwości bólowe w okolicach karku po przebudzeniu są bezpośrednio związane z napięciem mięśni kręgosłupa w nocy. Osoby śpiące na niewygodnej poduszce narażają swój kręgosłup na przebywanie w niekorzystnej pozycji przez całą noc. Nawet jeśli jest to inna pozycja niż ta przybierana w pracy, efekt jest dokładnie ten sam. Napięcie mięśni i nerwów spowodowane wymuszoną pozycją w czasie snu wywołuje ból karku tuż po przebudzeniu. Najczęściej przyczyną spania w nienaturalnej pozycji jest źle dobrana lub wysłużona poduszka.

W najgorszej sytuacji są osoby, które pracują i śpią w wymuszonej pozycji ciała. Tej grupie ból karku towarzyszy prawie przez całą dobę. Jest to jednocześnie grupa osób, która najczęściej sięga po tabletki przeciwbólowe, likwidując objawy zamiast przyczynę.

Napięciowy ból głowy, znajdź przyczynę, zamiast zwalczać objawy

Napięciowy ból głowy to kolejna dolegliwość, która skutecznie potrafi zepsuć nam dzień, szczególnie kiedy występuje tuż po przebudzeniu. Wiele osób bóle głowy o poranku zrzuca na karb przepracowania i stresogennego trybu życia, co w pewnym stopniu jest prawdą. Napięciowy ból głowy występujący wieczorem może być wynikiem ciężkiego dnia, długotrwałego napięcia psychicznego lub niewłaściwej pozycji ciała w pracy. Jednak noc to czas, kiedy organizm się regeneruje, nasze mięśnie, głowa odpoczywają i rozluźniają się. Napięciowy ból głowy o poranku jest sygnałem, że śpimy w niewłaściwej niewygodnej i wymuszonej pozycji. Za napięciowy ból głowy o poranku w większości przypadków odpowiada niewygodna, zbyt niska lub zbyt wysoka poduszka. Jeśli kręgosłup przez całą noc znajduje się w nienaturalnej wymuszonej pozycji, dochodzi do napięcia mięśni i nerwów, którego objawem jest napięciowy ból głowy tuż po przebudzeniu.

Materac do spania dla dzieci

Co to jest wymuszona pozycja ciała?

Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, że śpiąc w ulubionej pozycji, budzą się z bólem karku i napięciowym bólem głowy. Wymuszona pozycja w czasie snu to taka, w której kręgosłup na wysokości karku jest nienaturalnie wygięty. Głowa znajduje się zbyt wysoko lub zbyt nisko względem szyi i reszty ciała. Kręgosłup odpoczywa, kiedy wszystkie kręgi znajdują się w swojej naturalnej pozycji, a mięśnie są rozluźnione. Anatomiczna pozycja ciała podczas snu to taka, która nie wymusza wyginania szyi ani w dół, ani w górę. Przyczyną wymuszonej pozycji ciała może być zbyt wysoka poduszka, na której głowa jest wyżej niż reszta ciała, a szyja wygięta do przodu lub na bok. Za płaska poduszka natomiast powoduje „wyciąganie” mięśni szyi do tyłu, ponieważ głowa znajduje się niżej niż kark. Kolejną przyczyną niewłaściwej wymuszonej pozycji ciała i napięcia mięśni kręgosłupa w nocy, może być stara wysłużona poduszka. Twarde, nierówne wypełnienie poduszki np. posklejany puch lub wygnieciona syntetyczna poduszka, mimo że utrzymują głowę na właściwej wysokości, nie zapewniają równomiernego podparcia. Osoby, które śpią na starych poduszkach, bardzo często budzą się bólem karku i głowy z powodu ucisku, jaki powoduje przez całą noc stara „zbita” poduszka.

Poduszka Visco

Cierpisz na ból karku i głowy o poranku – przyjrzyj się swojej poduszce

Zdaniem ortopedów główną przyczyną przewlekłego bólu karku i napięciowego bólu głowy, które często występują w parze, jest źle dobrana poduszka. Zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową lub umawiać się na wizytę do specjalisty, warto zastanowić się nad zmianą poduszki. Jak wynika ze statystyk, poduszkę zmieniamy na nową, (co oczywiście nie zawsze oznacza, że na właściwą) średnio od 2 do 6 razy w ciągu całego dorosłego życia, czyli stanowczo za rzadko. Poduszki z pierzami, przez wielu uważane za niezniszczalne, co nie do końca jest prawdą jeszcze rzadziej. Tymczasem poduszka jest narażona na kontakt z naszym potem, często jest wilgotna lub mokra po przebudzeniu, co prowadzi do odkształceń, sklejania i „zbijania” się wypełnienia. Zniekształcona i zbrylona poduszka to jedna z przyczyn spania w nienaturalnej wymuszonej pozycji.

Dobrze dobrana poduszka całkowicie likwiduje ból karku i napięciowy ból głowy u większości osób, które latami cierpiały z powodu tych dolegliwości. Jak pokazują statystyki nawet grupy zawodowe szczególnie narażone na ból karku i napięciowy ból głowy, po zmianie poduszki występują rzadziej lub zupełnie znikają całkowicie.

Komfortowa poduszka – jaką poduszkę wybrać?

Szukasz poduszki, na której będziesz spać w anatomicznej pozycji, będzie idealnie dopasowana do twojego ciała, nie za niska i nie za wysoka? Trudno jest znaleźć tradycyjną poduszkę “szytą na miarę”, taką, która będzie idealnie pasowała do twojego kręgosłupa i co najważniejsze będzie wygodna dłużej niż przez kilka miesięcy. Poduszki z pierzami, są komfortowe i miękkie tylko na początku. Jeśli chcesz zachować i właściwości na dłużej, musisz je regularnie wietrzyć, suszyć po każdej nocy i roztrzepywać, a od czasu do czasu prać. Ponadto kupując taką poduszkę, możesz wybrać za wysoką lub za niską i problem bolącego karku i napięciowego bólu głowy nie zniknie.

Kolejna możliwość to zakup poduszki z włókien syntetycznych, które nie uczulają i nie powinny się odkształcać. Jednak po pewnym czasie stają się mniej komfortowe a wypełnienie twarde. Takie poduszki wymagają systematycznego prania i suszenia praktyczne po każdej nocy. Kupując wymienione rodzaje poduszek, nigdy nie masz pewności, czy będziesz na nich spać w anatomicznej komfortowej pozycji. W większości sklepów nie ma możliwości położenia się na poduszce i sprawdzenia, czy głowa nie jest zbyt wysoko lub zbyt nisko. Ponadto jak już wcześniej wspomnieliśmy takie poduszki po pewnym czasie, przestają być wygodne i dolegliwości bólowe powracają.
Zamiast zastanawiać się w sklepie, jaka wysokość poduszki będzie najlepsza, poszukaj takiej, która sama się do Ciebie dopasuje. A kiedy wstaniesz, poduszka powróci do dawnego kształtu.

Dobra poduszka zamiast tabletki przeciwbólowej

Poduszka z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepła dopasowuje się do anatomicznego kształtu ciała, jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą uniknąć bólu karku i napięciowego bólu głowy po przebudzeniu. Pianka visco ma właściwości termoelastyczne, dzięki czemu w kontakcie z ciepłem ludzkiego ciała idealnie dopasowuje się do anatomicznego kształtu karku i głowy. Rozgrzana pianka visco już po chwili staje się miękka i komfortowa, a Ty śpisz w anatomicznej i właściwej pozycji. Dodatkowym atutem poduszki o właściwościach termoplastycznych jest większa aż o 60% powierzchnia podparcia, która gwarantuje sen w komfortowej pozycji. Dobrze podparta głowa, rozluźnione mięśnie, które nie muszą podtrzymywać głowy podczas snu i brak ucisku na naczynia krwionośne sprawiają, że budzisz się wypoczęty i zregenerowany. Większość osób, które zamieniły tradycyjne poduszki, pożegnało się bólem karku i napięciowym bólem głowy o poranku. Sprawdź poduszki Visco z https://materace-viscotherapy.pl/20-poduszki-visco-do-spania.

Zamiast zwalczać ból karku i głowy środkami przeciwbólowymi, poszukaj przyczyny swoich dolegliwości. W większości przypadków za ból w szyjnego odcinka kręgosłupa i napięciowy ból głowy odpowiedzialna jest poduszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here